Loading...

Tylko zdrowe firmy mogą odnieść globalny sukces!

To główne przesłanie debaty, która pod auspicjami Think tanku Poland, Go Global! odbyła się podczas Polish Economic Forum zorganizowanego przez polskich studentów London School of Economics.

W debacie na temat planów międzynarodowej ekspansji polskich firm uczestniczyli Andrzej Klesyk, prezes PZU, dr Krzysztof Pawiński, współzałożyciel i prezes Grupy Maspex, oraz Franciszek Hutten-Czapski, partner i dyrektor zarządzający w The Boston Consulting Group. Dyskusję poprowadził Andrzej Jacaszek, wydawca polskiej edycji magazynu Harvard Business Review.

O powodzeniu w ekspansji zagranicznej decydują przewagi konkurencyjne takie jak innowacyjny model biznesowy oraz produkt, ale najważniejsza jest stabilna pozycja biznesowa na rodzimym rynku – mówił Krzysztof Pawiński, prezes Grupy Maspex. Z kolei Franciszek Hutten-Czapski podkreślał, że działanie na zagranicznych rynkach wymaga zbudowania lokalnego zespołu, który doskonale porusza się w tamtejszych realiach. Kilkakrotnie uczestniczyłem w projektach, w których analizowaliśmy zagraniczne rynki na potrzeby polskich firm. Dobre rozpoznanie ich specyfiki, wymogów jakościowych i kanałów sprzedaży pozwala podjąć właściwą decyzję: czy inwestować, czy nie – dowodził Hutten-Czapski. Zgodził się z nim Krzysztof Pawiński, szef Maspexu, jednej z największych grup spożywczych w Europie Środkowej: Lokalny zespół to podstawa. Dlatego staramy się kupować zagraniczne firmy, bo wraz z nimi kupujemy ludzi

Zdaniem szefa biura The Boston Consulting Group, polskie firmy doszły do takiego etapu, że muszą szukać możliwości rozwoju poza swoim rodzimym rynkiem. Dwucyfrowa dynamika wzrostu przychodów przedsiębiorstw, która utrzymywała się na przełomie XX i XXI wieku, od początku kryzysu zdecydowanie spadła. Na szczęście pionierów nie brakuje i coraz więcej firm myśli o zagranicznej ekspansji. Są wśród nich liderzy polskiego przemysłu – Grupa Azoty, Orlen czy PGNiG – mówił. Zwrócił uwagę, że dywersyfikacja geograficzna może stabilizować firmę. Jeśli jest się obecnym przynajmniej na kilku rynkach, łatwiej przetrwać zawirowania na którymś z nich. A stworzenie menedżerom perspektyw na globalną karierę pozwala przyciągnąć tych najlepszych zwrócił uwagę – podsumował. Uzupełniając ten wątek dyskusji, prezes naszego narodowego ubezpieczyciela, Andrzej Klesyk, stwierdził, iż błędne jest myślenie, że firma, która jest duża, ale nie ma pomysłu ani ciekawego produktu, przeprowadzi udaną ekspansję za granicą.

Projekty związane z rozwijaniem działalności firm na zagranicznych rynkach to temat, który wzbudził szczególne zainteresowanie wśród uczestników Polish Economic Forum. Wielu młodych Polaków, uczących się na brytyjskich uczelniach, widziałoby dla siebie miejsce w zespołach, które odpowiadają za zagraniczne projekty. Studia na takich uczelniach jak London School of Economics to ważny krok do kariery. Ale dopiero jeden z pierwszych, które musicie wykonać. Przed Wami wiele szans, ale musicie najpierw udowodnić, na co Was stać – powiedział Andrzej Klesyk poproszony o udzielenie wskazówek studentom, którzy myślą o pracy w międzynarodowych firmach.

Polish Economic Forum 2014 to konferencja, którą organizuje LSE SU Polish Business Society, stowarzyszenie polskich studentów na London School of Economics. W tegorocznej edycji, która odbyła się w sobotę, 1 marca, uczestniczyło blisko 500 osób. W ten sposób Forum wyrosło na największe wydarzenie studencie na LSE. Podczas konferencji studenci najlepszych brytyjskich uczelni oraz polscy profesjonaliści, którzy pracują na Wyspach, spotykają się z liderami polskiego życia politycznego i gospodarczego. W tym roku w konferencji uczestniczyli również prof. Danuta Hubner, była komisarz ds. polityki regionalnej UE, Jacek Rostowski, były wicepremier i minister finansów, Paweł Tamborski, wiceminister w Ministerstwie Skarbu Państwa, Mariusz Grendowicz, szef Polskich Inwestycji Rozwojowych. Partnerami Forum są międzynarodowa firma doradztwa strategicznego The Boston Consulting Group oraz Think tank Poland, Go Global!.

http://www.polandgoglobal.pl/aktualnosci/tylko-zdrowe-firmy-moga-odniesc-globalny-sukces#.UycUj87LU7J