Loading...

Polscy studenci zapraszają do Londynu

Ponad 450 osób, głównie studentów, ale też specjalistów i szefów firm, spotka się w 1 marca na Polish Economic Forum, jednej z najważniejszych polskich imprez w brytyjskiej stolicy.

Już po raz trzeci Polacy studiujący w London School of Economics (LSE) organizują Polskie Forum Ekonomiczne- konferencję, która ma wypromować Polskę, a jej uczestnikom dać okazję do nawiązania przydatnych kontaktów.

–To jedna z czterech największych imprez na kampusie LSE-podkreśla Michał Leszczyński, przewodniczący LSE SU Polish Business Society, stowarzyszenia polskich studentów na tej uczelni, które jest organizatorem forum.

Pytania do polityków i biznesmenów

Choć większość jego uczestników to Polacy, sobotnia konferencja organizowana pod patronatem Instytutu Europejskiego na LSE ma też przyciągnąć szersze grono zainteresowane sprawami Europy i naszego regionu. Stąd też temat tegorocznego forum; Polska –Europa 2025. Dlaczego akurat 2025? Bo wówczas będziemy w połowie kolejnej unijnej perspektywy, gdy jako zamożniejszy kraj nie będziemy już pewnie tak dużym beneficjentem funduszy z Unii. – Chcemy się zastanowić, jakie będą wtedy nasze cele, na czym będzie się opierać polska gospodarka, kto będzie naszym narodowym czempionem i jak uchronić Polskę przed middle income trap, czyli pułapką średniego poziomu rozwoju – wyjaśnia Michał Leszczyński.

Do tych dyskusji organizatorzy zaprosili m.in. Jacka Rostowskiego, do niedawna wicepremiera i ministra finansów, Danutę Hubner, byłą komisarz ds. polityki regionalnej Unii Europejskiej, Pawła Tamborskiego, wiceministra skarbu oraz prezesów znanych polskich firm, w tym tych, które z sukcesami realizują międzynarodową ekspansję. Wśród nich będą m.in. szefowie Grupy Maspex, PZU, oraz banków BGŻ i BZ WBK.

Rekrutacja przyszłych liderów

Ani organizatorzy forum, ani przedstawiciele firm nie ukrywają, że jednym z celów konferencji jest nawiązanie kontaktów między liderami krajowej gospodarki i młodymi Polakami, którzy za kilkanaście (a niektórzy może nawet za kilka lat) zajmą ich miejsce. Polskie firmy wychodzące coraz częściej za granicę potrzebują ambitnych, dynamicznych i dobrze wykształconych ludzi, najlepiej z międzynarodowym doświadczeniem. Takich kandydatów nie brakuje wśród Polaków studiujących na czołowych brytyjskich uczelniach i pracujących w renomowanych firmach w Londynie. Jak wynika z brytyjskich danych, w Wielkiej Brytanii jest ponad 6 tys. studentów z Polski.

– Wielu z nich zastanawia się nad powrotem i pracą w kraju – chcemy, żeby wiedzieli o możliwościach, które otwierają się przed nimi w polskim biznesie – podkreśla Franciszek Hutten-Czapski, partner i dyrektor zarządzający w The Boston Consulting Group, międzynarodowej firmy doradztwa strategicznego, która jest strategicznym partnerem Polish Economic Forum. Jak dodaje, takich możliwości przybywa, gdyż polskie firmy coraz odważniej wychodzą za granicę, uczestniczą w fuzjach i przejęciach, przechodzą przez duże procesy transformacyjne. Również dla warszawskiego biura BCG londyńska konferencja jest ważnym wydarzeniem rekrutacyjnym.

–Polacy studiujący na LSE, uniwersytetach w Oxfordzie i Cambridge czy na London Business School to świetni kandydaci do pracy w doradztwie strategicznym – dodaje Franciszek Hutten-Czapski.

Loteria na Happy Bus

W tym roku uczestnicy forum będą mogli wygrać atrakcyjne nagrody na dobroczynnej loterii, która sfinansuje letnie działania Fundacji Happy Kids, czyli pikniki edukacyjne dla polskich dzieci. Jej Happy Bus przerobiony na plac zabaw odwiedza małe miejscowości, gdzie wolontariusze organizują gry i zabawy dla dzieci.

W tym roku autobusem pojedzie też grupa polskich studentów z Wielkiej Brytanii, którzy będą zachęcać uczniów gimnazjów i liceów do studiów na najlepszych uczelniach.- Chcemy porozmawiać z uczniami gimnazjów i liceów o tym, co należy zrobić, żeby móc studiować za granicą, jak starać się o przyjęcie do szkoły i o stypendium. Jest wiele osób, które przeszły tą ścieżkę i chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami – mówi Zuzanna Kraszewska, studentka pierwszego roku rachunkowości, która zaangażowała się w organizację Forum. Michał Leszczyński, który studiuje na trzecim roku ekonomii w LSE, podkreśla, że nauka na dobrej brytyjskiej uczelni jest w zasięgu młodych Polaków, również tych z małych miejscowości. Mówi to na własnym przykładzie, bo do Londynu przyjechał z Kęt koło Bielska –Białej.
ekonomia.rp.pl

http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/1090231.html